TURNUS REHABILITACYJNY W SARBINOWIE

TURNUS REHABILITACYJNY W SARBINOWIE

W dniach od 3 do 17 lipca członkowie Stowarzyszenia Społecznego Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski z Szamotuł uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w nadmorskim Sarbinowie. Łącznie wzięło w nim udział blisko 100 osób - zarówno podopiecznych stowarzyszenia, jak również ich opiekunów, dla których turnus rehabilitacyjny w wielu przypadkach stanowi jedyną formę letniego wypoczynku.

Dzieci i młodzież niepełnosprawna korzystała z 2 rehabilitacji dziennie zaleconych przez lekarza ośrodka, w którym grupa z Szamotuł przebywała. Rozmaite zabiegi pozwalały zwiększyć nie tylko sprawność fizyczną, ale i psychiczną niepełnosprawnych, dla których sam pobyt w innym otoczeniu, a tym bardziej nad morzem stanowił istotną formę rehabilitacji i wypoczynku.

Szamotulanie brali także udział w szeregu rozmaitych atrakcji przygotowanych przez kierownictwo ośrodka. Wśród nich z pewnością należy wymienić wieczorki biesiadne połączone z ogniskiem, wycieczkę do pobliskiego Mielna specjalną ciuchcią, czy też tworzenie różnorodnych budowli z piasku. Na zakończenie turnusu odbyła się natomiast pożegnalna kolacja. Wzruszeń rzecz jasna nie brakowało, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że członkowie stowarzyszenia odwiedzają Sarbinowo co roku od wielu lat. Mają już, więc tam swoich przyjaciół, na spotkanie z którymi z utęsknieniem czekają przez cały rok.

Należy przy tym nadmienić, że turnusy rehabilitacyjne realizowane przez szamotulskie stowarzyszenie od roku ubiegłego nie są dofinansowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Wyjazd podopiecznych stowarzyszenia możliwy, więc był dzięki wielu osobom i instytucjom, które okazały organizacji pomoc finansową. Wśród nich znalazł się Urząd Miasta i Gminy Szamotuły, darczyńcy zbiórki publicznej "Cegiełka na cele rehabilitacyjne", a także ośrodki pomocy społecznej w: Szamotułach, Kaźmierzu, Ostrorogu i Obrzycku. Darowiznę, jaką na rzecz stowarzyszenia przekazał bank BGŻ również włączono do puli środków przeznaczonych na sfinansowanie pobytu nad morzem, podobnie zresztą jak środki uzyskane z 1% podatku.

 Za okazałą pomoc Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje